Diğer Cinsel Sorunlar

Mutlu Bir Birliktelik ve Aile Yaşantısı İçin Cinsellik ne Kadar Önemlidir

Bu yazımızın konusu aslında toplum içerisinde konuşulması en zor olan konu yani cinsellik ile ilgili olacak. Konuşulması en zor konu olsa da aslında toplum içerisinde en çok konuşulan konu da cinselliktir. Peki konuşulması bu kadar zor olan bir konu neden bu kadar çok konuşulmaktadır? Cevabı yazı içerisinde anlatmaya çalışacağım.

Konuşmak zor demiştik ya bu yüzden cinsel bir problemi olan kişi bu sorunu sürekli ertelemektedir, oysa ki başka bir rahatsızlığı olan örneğin baş ya da kulak ağrısı olan biri rahatlıkla bu işin uzmanı olan bir doktora başvurabilmektedir. Fakat cinsel bir problemi olan kadın ya da erkek çözüm için beklemektedir, bunun nedeni utanma, çekinme, ayıp hatta günah gibi kavramlardır. Bu düşünceler nedeniyle kişiler olayı zamana bırakalım, kendiliğinden düzelir gibi düşüncesiyle çözüm için bir uzmana başvurmamakta ve bu sorun ile yaşamayı öğrenmeye çalışmaktadırlar.

İster aile isterseniz de bir birliktelik için düşündüğümüz zaman cinsellik ne derece önemlidir? Bu sorunun cevabı bir çok kişi tarafından sorulmuş ve önem derecesi bulunmaya çalışılmıştır. Verilen cevaplara bakarsak cinselliğin diğer bazı konulardan (sevgi, güven, sadakat,saygı…) daha sonra geldiği görülmektedir fakat bu saydığımız diğer tüm kavramlar olsa bile düzgün bir cinsel hayatı olmayan bir çift mutlaka sorun yaşamakta ve ciddi çatışmalar ortaya çıkmaktadır. Bu durum aile içerisinde çocuklar varsa onlar dahil herkesi etkilemekte ve daha ağır bir durum olan boşanmalara kadar gidebilmektedir.

Peki neden bu kadar önemlidir cinsellik? çünkü ister ‘yaratılış’ denilsin ister ‘doğamız gereği’ denilsin her insanın içerisinde cinsel istek vardır. Bu istek eğer tatmin edilmezse ortaya bir sorun çıkmaktadır. Burada çok önemli bir düşünürün şu sözleriyle durumu anlatmaya çalışalım ”cinsel hayatı yolunda olan bir erkeğin cinsellik hayatının sadece yüzde 5’ini kapsar, fakat cinsel hayatı yolunda olmayan erkeğin başka bir şey ile uğraşacak vakti kalmaz” Aslında bu cümle her şeyi özetlemektedir, Bir erkek için cinsellik bu kadar önemlidir!!! Peki kadın için ne derece önemlidir? kadınlar doğası gereği erkekler kadar olmasa da cinsel istek duyarlar fakat öncelikle duygusal tatmini istemektedirler. Duygusal olarak tatmin olduktan sonra cinsellik gelmektedir. Buradan şu sonuç çıkmamalıdır ‘ duygusal olarak tatmin olan kadın için cinsellik olmasa da olur.” Kesinlikle cinsellik olmayınca bir şeyler eksik kalmakta ve çiftler arasında yine sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Sonuç olarak ise bu kadar önemli olan bir konunun çözümü nedir? Çözüm aslında çokta zor değil, Bu işin uzmanı olan bir cinsel terapiste başvurmak ,her şeyin kolaylıkla hallolması için bir başlangıç olacaktır. Cinsel terapist tarafından sorunlar tespit edilip bunların düzeltilmesi için yapılması gerekenler belirlenir ve sorunlar çözülerek mutlu bir aile yaşantısı için en büyük engellerden biri ortadan kaldırılmış olur.

0 545 923 04 00 numaralı telefondan whatsapp ile mesaj yazıp soru sorup bilgi alabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir