Cinsel isteksizlik

Cinsel İsteksizlik ve Tedavisi

Cinsel İsteksizlik ve Tedavisi

Cinsel isteksizlik kadın ve erkeklerde yaygın görülen bir rahatsızlıktır.Kişilerin öncelikle cinsel yaşantısını etkilese bile bir süre sonra normal yaşantıları bozulmakta, çiftler arasında sorunlar ortaya çıkmakta ve sonunda evliliklerin bozulması ya da bitmesiyle sonuçlanabilmektedir.Bu kadar önemli bir sorunun toplumda utanılma duygusuyla çok fazla dile getirilmemekte hatta doktora bile gidilememektedir.Erkek açısından bakarsak erkekliğimden şüphe ederler duygusu,kadın açısından bakarsak cinselliğin konuşulmasının bile ayıp olması gibi bir takım toplumsal baskılar nedeniyle bu kişiler çok çaresiz kalmaktadırlar.

Nedenleri;

Nedenleri arasında çoğu zaman organik bir rahatsızlık yer almaz.Nedenlerini bulmak için öncelikle ne zaman başladığı önemlidir.yaşam boyu devam ediyor mu yoksa daha önceleri normal iken son birkaç ay ya da  yıl’da mı ortaya çıktı? bu soru önemlidir çünkü sonradan ortaya çıkan bir isteksizlik durumunda daha çok psikolojik nedenler ön plandadır fakat organik nedenler de unutulmamalıdır.Yaşam boyu devam eden bir problemde ise sorun daha çok psikolojik kaynaklıdır fakat organik nedenleri de unutmamak gerekir. Organik nedenler arasında  erkeklik  hormonu denilen testosteron düzeyinde azalmaya yol açan diğer hormon bozuklukları,Bunlara örnek verirsek beyinden salgılanan bazı hormonların azalması, yumurta(testis)’ların testosteron üretmemesi ve ya az üretmesi(hipogonadizm), tiroid bezinin az çalışması olarak bilinen hipotiroidi hastağı,  bazı kalp ve damar hastalıkları, diyabet hastalığı ve benzeri hastalıklar yer almaktadır. Aynı zamanda kullanılan bazı ilaçlar da bu duruma neden olabilmektedir.Bu ilaçlara bir kaç örnek antidepresanlar, kalp ilaçları,prostat hastalığında kullanılan bazı ilaçlar,alkol, uyuşturucu maddeler sayılabilir.

Tedavi

Yukarıda sayılan  hastalıkları bulunan kişiler de öncelikle nedenin ortaya çıkartılarak nedene yönelik ilaç tedavisi uygulanmaktadır.Bazı kişilerde ise bu şekilde bir organik hastalık bulunmamaktadır, Bu grup hastalarda ise problem genel olarak psikolojiktir.Bu hastalıklara birkaç örnek verirsek mesela erken boşalması olan bir erkek bir süre sonra kendisini yetersiz görmeye başlayacak ve cinsel ilişkiden kaçınacaktır, bu durumda kişinin erken boşalmasını tedavi edersek istek problemin de çözmüş oluruz.Başka bir örnekte ise bir kadın ilişki sırasında ağrı duyuyorsa doğal olarak cinsel ilişkiye bir istek duymayacaktır, bu hastalarda kadının ilişki sırasında ağrı yerine keyif almasını sağlarsak istek problemini çözmüş oluruz.Diğer bir örnekte, eşi ile arasında problem bulunan birinde cinsel istek azalması normaldir, burada çiftin arasındaki sorunu çözmelerini sağlarsak isteksizlik sorununu da çözeriz. Bu örnekleri istediğimiz kadar çoğaltabiliriz. O yüzden  bu hasta grubunda tedavi yöntemi cinsel terapidir. Cinsel terapi sayesinde kişilerin esas sorunu ortaya çıkarılarak tedavi edilir ve isteksizlik problemi ortadan kalkmış olur. Gaziantep’te cinsel tedavi klinikleri sayısı arttıkça tedavi olan hasta sayısı giderek artmaktadır.

0 545 923 04 00 numaralı telefondan mesaj ile soru sorup bilgi alabilirsiniz.

Çocuklara cinsel eğitim

2 thoughts on “Cinsel İsteksizlik ve Tedavisi

 • Ahmet

  Hocam 8 yıllık evliyim son 2 yıldır başlayan cinsel isteksizlik problemim var. Ne yapabilirim. Doktora gitmeye de utanıyorum.

  Yanıtla
  • Op.Dr. Kazım Doğan

   ahmet bey merhaba. öncelikle son iki yılda başlayan bir problem için ilk olarak organik sebebler dediğimiz bazı hastalıklar açısından kan tetkikleri yapılmasında fayda var. eğer bu testlerde bir sorun saptanmazsa psikolojik nedenlere yönelik tedavi uygulanmalıdır. öncelikle bir üroloji uzmanına başvurmanızda fayda var sonrasında gerekirse cinsel terapiste gitmeniz gerekmektedir.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir