Cinsel terapi

Cinsel Terapi nedir?

Cinsel Terapi nedir

Cinsel terapi; kişilerin cinsellik alanında  davranışsal ve  duygusal sorunlarının çözümünü, ruh ve cinsel sağlıklarının geliştirilmesi ve korunmasını amaçlayan tekniklerin genel adıdır.

Başka bir ifadeyle cinsel işlev bozukluklarından dolayı bozulan ruhsal dengeyi düzeltmek, düşünce ve duygu alışverişi kurmak, yeni baştan cinsel eğitim vermek, çiftlerin veya bireylerin kendilerini tanımalarını sağlamak, cinsel çatışmaları çözümlemek, bu çatışmalar nedeniyle ortaya çıkan  kaygı ve gerginlikleri azaltmak, çiftler arasındaki ilişkileri iyileştirip olgunlaştırmak için kullanılan tüm teknik ve yöntemlere cinsel terapi diyebiliriz.

ERKEN BOŞALMA NEDİR,TEDAVİSİ NASIL YAPILIR

Cinsel terapi; zihinsel ve duygusal sorunları olan ve bu sorunlarla baş etme gücü yetersiz kalan kişilere belli bir amaç ve plan doğrultusunda belli teknik ve yöntemlerin uzman kişilerce uygulandığı profesyonel bir yardım hizmeti sürecidir.

Cinsel terapi zihinsel ve duygusal sorunları olan kişilerle zihinsel ve duygusal bağlantı kurularak yürütülen tedavi etme bilim ve sanatıdır.

Yukarıda görüldüğü gibi birbirinden farklı dört tanım yapılsa da aslında iyi okunduğu zaman tek bir tanım olduğu farkedilmektedir.

Cinsel terapist kimdir?

      Cinsel terapist; cinsel terapi yapan; bireylerle, gruplarla, çiftlerle ya da ailelerle onların cinsel ve ruhsal sıkıntılarına çözüm getirmeleri için işbirliği içinde çalışan kişilerdir. Cinsel terapist olmak için ilgili lisans eğitimleri alındıktan sonra ek eğitimler ve süpervizyon alınmalıdır. Bu eğitimler meslek hayatı boyunca devam ederler. Çünkü cinsel terapi her uzmanlık eğitiminde standart eğitimin parçası değildir. Bu nedenle bir ruh sağlığı profesyonelinin cinsel terapist olarak hizmet verebilmesi için cinsellik konusuyla özel olarak ilgilenmesi, çalışmalar yapması ve özel eğitimler alması gereklidir.

      Yukarıda yapılan bilimsel tanımlar aslında çok net anlaşılır şeyler değil, daha basit bir dille anlatacak olursak cinsel terapi yönteminde problemi olan kişilerin bu problemlerinin neden olduğunun tespit edilip buna göre çözüm bulunmaktadır.Örneğin erken boşalma sorunu olan bir erkekte sorunun neden olduğu tespit edilir daha sonra cinsel eğitim ve egzersizler verilir, daha sonra bazı teknikler öğretilerek  erkeğin boşalmasını kontrol etmeyi öğrenmesi sağlanır.Herhangi bir ilaç kullanmaya gerek kalmadan kişiler sorunlarından kalıcı olarak kurtulabilirler.

Türkiye’de Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği – CİSED gibi sivil toplum kuruluşları tarafından cinsel terapi eğitimleri verilmektedir. En az 240 saat ve üzeri katılım gerektiren bu eğitimler uzun, zor ve masraflıdır. Avrupa ve Amerika’nın bazı eyaletlerinde cinsel terapist olmak için tıp veya psikoloji mezunu olmak gerekmemektedir, yetkili kurumlarınca cinsel terapi eğitimi alarak sınavlarında başarılı olmuş bireyler cinsel terapist olabilmektedirler. Gaziantep üroloji doktoru olup aynı zamanda cinsel terapi eğitimi almış olan az sayıda uzmana sahip olsa da bu sayının ileride daha da artacağını düşünüyorum. CİSED Gaziantep şubesi Dr.Kazım Doğan Başkanlığında hizmet vermektedir.

0 545 923 04 00 numaralı telefondan whatsapp ile  mesaj yazarak  soru sorup bilgi alabilirsiniz.

http://www.cised.org.tr/index.php

2 thoughts on “Cinsel Terapi nedir?

  • Op.Dr. Kazım Doğan

    teşekkür ederim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir