İnfertilite

Çocuk sahibi olamama(İnfertilite) ve Tedavisi

İnfertilite ve Tedavisi

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin ilk olarak yapmaları gereken şey aslında  erkeklerin bir üroloğa başvurmalıdır. Fakat ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde sorumluluk kadınlara yüklenir ve kadın doğum uzmanına yönlendirilir. Kadınlara gereksiz yere çok sayıda tetkik yapılır bu hem maddi hem de zaman kaybıdır.Çünkü ilk olarak erkeğe yapılacak basit bir spermiyogram testi ile sorunun erkekte olup olmadığı kolaylıkla tespit edilebilir.

Tedavi seçenekleri

Çocuk sahibi olamama nedeni aslında birçok faktöre bağlıdır. önemli nokta bu duruma neden olabilecek hastalıkları tespit edebilmek ve buna uygun tedavi yöntemini uygulamaktır. bunun için aşağıda bir yol haritası anlatmaya çalıştım.

1-Erkekte herhangi bir sorun yok ise kadının kadın doğum uzmanına gitmesi önerilmektedir.

2-Erkekte sperm parametrelerinde bir bozukluk tespit edilirse bunlara yönelik tedaviler yapılmaktadır. Örneğin hiç sperm çıkmaması durumunda hastanın hormonal veya genetik bir bozukluğu olup olmadığı araştırılır, Eğer saptanırsa hormon tedavisi ile başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

3- Sperm parametrelerinde  hafif düzeylerde bozulmalar saptanmışsa bu durumda varikosel ya da organik bir hastalığı olup olmadığı araştırılır varikosel var ise varikosel ameliyatları yapılabilir veya sperm parametrelerini  arttırabilmek için destekleyici ilaç tedavileri  uygulanabilmektedir.Eğer organik bir hastalık tespit edilirse bu hastalığın tedavisi yapılır.

4- Yapılan testlerde bir sorun saptanmaz ise sperm DNA hasarı araştırılmalı,  Eğer hasar var ise tedavi edilmelidir.

5-Tüm bunlara rağmen gebelik elde edilemezse aşılama yada tüp bebek yöntemi denenebilmektedir.

6-Diger önemli bir nokta da bazı çiftlerde ne erkekte ne de kadında bir sorun saptanmamaktadır.Bu duruma nedeni bilinmeyen infertilite adı verilmektedir.bu grup çiftlere öncelikle aşılama eğer gebelik olmazsa tüp bebek yöntemi önerilmektedir.

0 545 923 04 00 numaralı telefondan mesaj ile soru sorup bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir