Erken boşalma

Erken Boşalma ve Tedavisi

Erken Boşalma ve Tedavisi

Erken boşalma tüm dünyada erkeklerin en önemli sağlık problemlerinden bir tanesidir. Erkeklerin yüzde yetmişi yaşamlarının bir döneminde erken boşalma sorunu yaşamaktadırlar. Erken boşalma tanım olarak ürologlar tarafından cinsel ilişkinin 2 dakikadan daha az olması olarak tanımlanmaktadır. Oysa tüm dünyada cinsel terapistler tarafından ortalama cinsel ilişki suresi 7 ila 10 dakika olarak kabul edilmektedir.Erken boşalmayı sadece süre kavramıyla tanımlamak çok doğru değildir.Daha doğru bir tanım olarak erken boşalma; erkeğin partneri boşalmadan önce istemsiz ve denetimsiz olarak boşalması olarak tanımlanabilir. Bu problem erkekte partnerini memnun edemediği, performansının yetersiz olduğu düşüncesine yol açar.  Erken boşalan bir erkek özgüvenini yitirebilir zamanla cinsellikten uzaklaşmaya başlar ve cinsel isteksizlik başlar en son olarak ta sertleşme sorunu ortaya çıkar. Tahmin edileceği gibi çiftler arasında bu durum çok ciddi sorunlar oluşturmaktadır.

Erken boşalan erkeklerin ortak özellikleri

Erken boşalan erkeklerin ortak özellikleri; hızlı yemek yerler, hızlı araba kullanırlar, her konuda aceleci davranırlar, çabuk sinirlenirler ,kontrolsüz davranışları vardır, ya çok çabuk güvenirler ya da güven duymada zorlanırlar, kaygılı ruh halleri vardır, çocukluklarında babalarıyla sorunları vardır, çocukluklarında yataklarını ıslatmışlardır, genellikle eğitim düzeyleri yüksektir.

Erken Boşalma tipleri

On iki farklı erken boşalma tipi bulunmaktadır.

1-Özgüven eksikliğine bağlı erken boşalma

2- Psikolojik streslere bağlı erken boşalma

3-Karışık tip erken boşalma

4-Psikoseksüel beceri eksikliğinden kaynaklanan erken boşalma

5-Nörolojik sisteme bağlı erken boşalma

6-Bilinçdışı çatışmalara bağlı erken boşalma

7-psikolojik sisteme bağlı erken boşalma

8-Fiziksel hastalığa bağlı erken boşalma

9-Fiziksel yaralanmaya bağlı erken boşalma

10-İlacın yan etkisine bağlı erken boşalma

11-ilişki stresine bağlı erken boşalma

12-Mahremiyet eksikliğine bağlı erken boşalma

Nedenleri

Yukarıda saydığımız tiplerin bir çoğunun nedeni aslında psikolojiktir. Bunun yanında erken boşalmaya neden olan organik nedenler arasında  idrar yolları enfeksiyonu(üretrit,prostatit) ,bazı tiroid bezi hastalıkları(hipertroidi),magnezyum eksikliği,penis başı aşırı duyarlılığı ve bazı soğuk algınlığı ve allerji ilaçları sayılabilir.

Tedavi

Uzun yıllardır bu soruna çare olabilecek bir ilaç geliştirebilmek için çok çaba sarf edilmesine rağmen halen etkili bir ilaç geliştirilmemiştir.Tarih boyunca en çok kullanılan ilaçlar antidepresanlardır. Aslında bu ilaçların normal etkileri değil yan etkileri erken boşalma problemine ilk zamanlarda  biraz fayda sağlasalar da ilk bir aydan sonra etkisi olmamaktadır.Bu ilaçları her gün kullanmak gereklidir yoksa etkisi olmamaktadır.Ayrıca bu ilaçların çok ciddi başka yan etkileri de olduğunu düşünürsek uzun süre kullanılmaları pek akıllıca bir seçenek değildir.Ayrıca ilacı bıraktığınız zaman tekrar en başa dönülmekte ve sorun devam etmektedir. Bir antidepresan ilaç olarak geliştirlen yeni bir ilaç ise sadece cinsel ilişki öncesi kullanılabilmekte olsa da beklenen etkiyi yapamamaktadır. Bunun yanı sıra lokal anestezik krem ve spreyler, prezervatifler de çok sık kullanılmıştır.Bu ilaçlar temel olarak his kaybı yaparak etki göstermektedir, geç boşalmak için cinsel ilişki sırasında hiç zevk almamak, hatta eşinizde de aynı şekilde his kaybı yapan bir yöntemi kullanmak ne derece size çözüm olacaktır?

  Günümüzde en etkili tedavi yöntemi olarak cinsel terapi uygulanmaktadır, Cinsel terapi sayesinde erkekler  boşalma denetimini  kolay ve etkili bir biçimde öğrenilebilmekte ve kalıcı olarak bu denetimi sürdürebilmektedirler.Cinsel terapi erkeklerin ve çiftlerin;

1-Boşalmayı kontrol edecek ve/veya geciktirecek teknikler öğrenmelerine

2-Cinsel performansları konusunda güven kazanmalarına

3-Performans kaygılarını azaltmalarına

4-Kalıplaşmış cinsel repertuarlarını değiştirmelerine

5- Yakınlık ve engellerin üstesinden gelmelerine

yardım ederek boşalmalarını iyileştirmektedir.

Cinsel terapi ile öncelikle neden erken boşalmanın gerçekleştiği bulunur, daha sonra cinsel eğitim ve egzersizler anlatılır, son olarak ta öğretilen teknikler ile kişinin boşalmasını kontrol etmesi sağlanır.Görüldüğü gibi burada hiçbir ilaç kullanılmamaktadır, Bu şekilde ilaçların yan etkilerinden veya his kaybı yapan krem ve spreylerin neden olduğu  hiçbir şey hissetmeden seks yapmak zorunda kalınmamış olunur. Tam aksine cinsel terapi sayesinde daha iyi hissederek çok daha fazla keyif almayı öğrenebilirsiniz.Cinsel terapi sonrasında hedeflenen ortalama cinsel ilişki süresi 15-20 dakikadır fakat kişi bunun denetimini öğrendiği için bu süreyi uzatıp kısaltmak kendi elinde olabilmektedir.Cinsel terapistler tarafından uygulanan bir kaç tane yöntem kullanılmaktadır; bunlardan bazıları,’on adımda erken boşalma tedavisi’,’ 5+5 erken boşalma tedavisi’,’sequeezing  yöntemi’ olarak sayılabilir.Bu yöntemler temel olarak kişilere boşalmalarını kontrol etmeyi öğrenebilmeleri için eğitimi amaçlamaktadır, kişilerin verilen eğitim ve egzersizler sayesinde boşalmalarını kolayca denetleyebilecek duruma gelmektedirler.Bu eğitimler sonrasında boşalma denetimini öğrenen bir kişi bir daha bunu unutmayacaktır, yani kalıcı bir tedavi yöntemidir.Bu eğitimler süresince sadece boşalmayı kontrol etmeyi değil bunun yanında sağlıklı ve daha mutlu bir cinsellik nasıl yaşanacağı konusunda da bilgiler öğrenirler. Gaziantep’te cinsel hastalıklar uzmanı olarak görev yapan bir hekime ulaşmak artık eskisi kadar zor olmadığı için kişiler daha kolay tedavi edilmektedir.

0 545 923 04 00 numaralı telefondan whatsapp ile mesaj yazarak  soru sorup bilgi alabilirsiniz.

VAJİNİSMUS NEDİR,TEDAVİSİ NASIL YAPILIR

6 thoughts on “Erken Boşalma ve Tedavisi

 • Ali

  Hocam merhaba 5 yıldır evliyim erken boşalma sorunu yaşıyorum bi çok üroloji doktorundan bi çok ilaç kullandım faydasını görmedim yardımlarınızı ve desteginiz bekliyorum

  Yanıtla
  • Op.Dr. Kazım Doğan

   ali bey merhaba. erken boşalma sorunu bir çok erkekte görülen bir problemdir.ben cinsel terapi eğitimi almadan önce üroloji uzmanı olarak bu soruna çare bulamıyordum. çünkü erken boşalmanın en etkili tedavi yöntemi cinsel terapidir. cinsel terapi sayesinde kişiler boşalmalarını kontrol etmeyi kolayca ogrenebilmektedirler.

   Yanıtla
 • Mahmut

  Selam hocam bendeki rahatsızlık yaklaşık bir yil ve biraz üzeri oluyo erken boşalma ve iliski isteksizligi var herhangi bir tedavi varmı aydinlatabilirmisiniz. Saygılar

  Yanıtla
  • Op.Dr. Kazım Doğan

   merhaba. erken boşalmanın en etkili tedavisi cinsel terapidir. isteksizlik ile birlikte olduğu için öncelikle birkaç kan tahlili yapmak lazım. bulunduğunuz şehirde üroloji uzmanına görünüp muayene olabilirsiniz. bir sorun saptamazsa cinsel terapiste başvurmanız gerekir.

   Yanıtla
 • SELİM

  HOCAM İYİ GÜNLER
  CİNSEL TERAPİ TEDAVİSİ SÜRECİNDE EŞİMİN DE YANIMDA OLMASI GEREKİYOR MU,
  EŞİM OLMADAN DA TERAPİ YAPILABİLİR Mİ

  Yanıtla
  • Op.Dr. Kazım Doğan

   genel olarak eşlerin bir arada olması tercih edilmektedir. fakat eşlerden biri gelmek istemezse tek kişi olarakta terapi yapılabilmektedir.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir