Sertleşme sorunu (İktidarsızlık)

İktidarsızlık(Sertleşmeme) ve Tedavisi

       Erkeklerde penislerinde sertleşmeme  sikayeti sıklıkla görülebilmektedir. Erkekler ergenlik çağlarında başlayan ve neredeyse hergün ve her gece devam eden sertleşmeleri olmaktadır. teorik olarak   80’li yaşlara kadar cinsel ilişkiye girebilme kabiliyetine sahiptirler.

Nedenleri:

       Bazı organik veya psikolojik sebeplerden dolayı erkeklerin penislerinin yeterli sertlikte olmaması veya oluşan sertliklerini kısa sürede kaybetmeleri nedeniyle ilişkiye girebilmeleri mümkün olmamaktadır. Bu durumun organik nedenleri arasında şeker hastalığı(diyabet), kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon,kolesterol yüksekliği, tiroid hastalıkları gibi birçok hastalık ayrıca stres, aşırı alkol tüketimi, sigara tüketimi, uyuşturucu madde kullanımı, beslenme bozuklukları ve kullanılan bazı ilaçlar yer almaktadır. Bunların yanında ise bazı hastalarda bu hastalıkların hiç birinin bulunmamasına rağmen sertleşme problemi görülmektedir.Bu gruba genel olarak psikolojik nedenli sertleşme bozukluğu adı verilmektedir.Psikolojik kökenli problemleri olan bu hastalar çok sayıda doktora(Üroloji,Psikiatri ve psikolog) gitmelerine rağmen bir çözüm bulamamaktadırlar. Burada önemli nokta kişilerin gece uykularında veya sabah uyandıklarında sertleşmelerinin olup olmadığıdır. bu şekilde sertleşmesi olmayanlarda sorun daha çok organik nedenlere bağlı iken, sertleşmesi olmayanlarda ise sorun daha çok psikolojiktir.Tabi bu kriter tek başına tanı koymamızı sağlayamaz.

Tedavisi

       Sertleşme problemi olan kişilerin tedavisinde nedenine göre çok çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Öncelikle sorunun nedeni araştırılır bunun için bir üroloğa başvurulduktan sonra öncelikle dikkatli bir öykü sonrasında fizik muayene ve gerekli laboratuar tetkikleri yapılır, sonuçlara göre organik mi yoksa psikolojik mi olduğu anlaşılır.Organik bir hastalığı bulunan kişilerde öncelikle ilaç tedavisi  ön planda yer almaktadır.Bu ilaçlar genellikle penis kan akımını artırarak sertleşmeyi sağlamaktadır. İlaç tedavisi yeterli olmaz ise penil protez(mutluluk çubuğu) ameliyatları yapılabilmektedir.3 çeşit protez ameliyatı çeşidi vardır. sürekli sert kalan veya şişirilebilen çeşitleri bulunur.Kisinin tercihine göre karar verilir.

      Psikolojik kökenli sertleşme problemlerinde ise cinsel terapi yöntemi tek etkili tedavi yöntemidir.Psikolojik nedeni olan bir kişiye istediğimiz kadar ilaç tedavi uygulayalım sonuç alamayız.Cinsel terapi ile kişinin problemini ortaya çıkaran neden bulunur ve sonrasında bu sorunu düzeltilince  sertleşme sikayeti kendiliğinden düzelecektir. Psikoljik nedenler denilince tek bir hastalık düşünülse de aslında altında çok sayıda hastalığı barındırmaktadır, bunlardan hangisinin bulunduğuna göre terapi süreci düzenlenmekte ve etkili bir sonuç alınmaktadır. Bazı psikolojik problemlerin tedavisi kısa sürede yapılabilmesine karşılık bazı  problemlerde ise tedavi çok zor olabilmektedir ve daha fazla emek ve zaman harcamak gerekebilmektedir. Fakat burada harcanıldığı düşünülen zaman kişinin ürolog ya da diğer psikiatri doktorlarını dolaşarak geçirdiği zamanın yanında kıyaslanınca çok daha kısa olacaktır. Gaziantep’te terapi merkezlerine ulaşmak daha kolay hale geldiği için daha fazla kişi tedavi olabilmektedir.

0 545 923 04 00 numaralı telefondan mesaj ile soru sorup bilgi alabilirsiniz.

ERKEN BOŞALMA NEDİR,TEDAVİSİ NASIL YAPILIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir